Cesta ~ History

Doba La Loby Ante Portas 2011 - ?Bratři Luny s Vlčí ženou prošli  branami vysněné Castle party


ZNAMENÍ VLKA
VLK. Nepochopená, obdivovaná, zatracovaná, zbožňovaná, nenáviděná… šelma. Pro někoho zplozenec pekel, pro jiného duchovní vůdce… Zvíře vzbuzující v lidech nejsilnější protichůdné emoce. Bytost, která nikoho nenechává chladným…


Dlouho jsem nemohl pochopit, proč vlk, který daroval člověku jeho nejlepšího přítele – psa, je terčem tak silné iracionální lidské nenávisti, po níž následuje jen vyhlazovací vraždění. Až jednou jsem sebral odvahu, pootevřel zapovězené dveře a… pochopil: vlci jsou stejní jako my. Agresivní i submisivní, společenští, milující rodinu, opatrní, učenliví, přizpůsobiví, zvědaví; neúnavní lovci věčně v pohybu. Dominantní i empatičtí. Jsou naše lepší –„já“. Každý z nás v sobě skrývá vlčí stigmata. A člověk je přece jediný tvor na planetě Zemi, který dokáže nenávidět sám sebe!


LA LOBA ANTE PORTAS
„Pusťme vlčici dovnitř!“
Jaroslav Monte Kvasnica, spisovatel a tulák se psy


Bratrstvo Luny s ustálenou sestavou speciálních hostů, špičkových muzikantů české a tentokrát i norské rockové scény,  přichází se zbrusu novým albem LA LOBA ANTE  PORTAS. Křest se odehraje  v den vydání alba 5.5. 2011 ve Futurum music baru v Praze, jeho kmotrem bude spisovatel a cestovatel Jaroslav Monte Kvasnica. Gothic rockoví Trubadúři přicházejí s mnohem tvrdším soundem než tomu bylo u předchozí nahrávky GOETHIT,  ale úbytku melodičnosti ani ztráty mrazivé poetiky se fanoušci kapely bát nemusí. Hudební producent a bubeník kapely Tomáš Kobdzey Kašpar vysvětluje: „Gothic-rockový styl či žánr nová deska významně přesahuje ve všech svých výrazových složkách, v tom osobně coby hudebník vidím největší posun a klad. Věřím,že má šanci zaujmout nejen fanoušky gotického hudebního světa, ale i ostatní posluchače“. R.X.Thámo dodává: „Album je věnováno památce lidí a vlků, kterým zamýšlená i nezamýšlená zlovůle jiných, zastavila tlukot srdce dříve, než stačili naplnit svůj život. Nahráli jsme album, ze kterého bude mrazit...“. Album vychází v podobě luxusního digibooku a obsahuje 2CD nosiče. Hudební fajnšmekři a sběratelé jistě ocení umělecky ztvárněný 36 stránkový booklet znovu z dílny Jaromíra Deathera Bezruče. Křest ve Futurum music baru bude jediným koncertem kapely v České republice v letošním roce. 24.7. 2011 vystoupí kapela na legendárním polském dark independent festivalu na hradě Bólkow CASTLE PARTY.


ČEŠTÍ  ELITNÍ  ROCKOVÍ  KRITICI  O NOVÉM ALBU BRATRSTVA LUNY
„Tajemné, zneklidňující, uhrančivé... to jsou přívlastky, jimiž můžete tvorbu Bratrstva Luny zahrnovat od začátku až do konce.“  (Irockshock.cz, 6/2011)
PETR KORÁL, Osobnost české rockové scény podle ankety Břitva 2010


„Je to hudba, která ve svém ranku dokáže překvapit, ale stále si spolehlivě udržuje silnou specifickou atmosféru, rezonující s ponurým námětem alba – odvrácenou stránkou lidské povahy. Silné album.“ (rockový magazín ROCK&POP 7/2011)
MICHAL HUSÁK, garant ceny hudební kritiky Anděl (česká grammy)  kategorie hard&heavy


„La Loba Ante Portas“ je na naší scéně zjevením, a to nejen po stránce hudby a textů, nýbrž i svou vizuální podobou a hlubokou emotivností, k čemuž se přidává skryté poselství s varovným podtextem. K plnému pochopení tohoto díla a nalezení jeho „svatého grálu“ je nutné zcela se oprostit od materiálna a nechat se vtáhnout dovnitř… doslova vystoupit z hmotného těla a v podobě astrální siluety proniknout lyricko-hudebně-emocionálním transcendentálnem, stát se součástí, ba přímo aktérem toho, čím „La Loba“ ve své podstatě je – varovným voláním po probuzení starodávné moudrosti lidstva a obnově zhroucených chrámů skutečných hodnot.“  (SPARK 8/2011)
BLACKMOON, Redaktor SPARK nejčtenějšího rock-metalového  magazínu v České a Slovenské republice


„Pro tu část posluchačů, která se pohybuje někde mezi gotikou a metalem, se může stát „La Loba Ante Portas“ oním můstkem, spojujícím oba světy. Ze strany kapely však určitě nejde o nějaký kalkul či marketingové rozhodnutí (na to deska působí příliš upřímně) – Bratrstvo Luny spíše konečně nalezlo vlastního hudební výraz, ve kterém se cítí sami sebou.“ (Sanctuary.cz  7/2011)
EZECHIEL, šéfredaktor  SANCTUARY.cz


„Bratrstvo Luny ani na svém druhém albu nic neponechali náhodě. Nebo spíš dokonale vyvážili souhru mezi svojí hudbou a vizuálnem v podobě balení hudebního nosiče do luxusního digibooku, jehož provedení v historii tuzemské rockové (metalové) hudby asi nemá obdoby.“ (metalový magazín PAŘÁT6 a7/2011)
HERDRON, šéfredaktor tištěného metalového magazínu PAŘÁT


„BRATRSTVO LUNY vyprodukovalo něco tak jedinečného, vkusného a nadčasového, že byste s pořízením neměli váhat. A přidám tři vykřičníky!!! “
JOHAN, redaktor FOBIAzine a PAŘÁT


Celkově když to sečtu na albu v podstatě nic nechybí, spíš naopak. Jsou k mání jak instrumentální vložky tak i řezavější kytarové riffy, rozmáchlé plochy kláves, nejrůznější typy chorálů, básnířství Hrabě R. X. Tháma. Potemělá dekadentní deklamace i starožitný hluboký Xpílův vokál, což si nakonec můžete přečíst uvňitř CD, na kterém se podílelo skutečně mnoho zajímavých osobností. Deska dokáže být i přirozeně provokativní, to zejména v textové složce a docela drsná, tak i něžná a uhrančivá. Pánové to udělali ve velkém stylu, tak já jsem se taky trošku rozjel, ať ta naše domácí gotika má docela grády, co říkáte..
DEKADENTE MORFIN, Bob Goth Lučan 7/10 

Doba Goethit 2009 - 2010Není větší chyby, než přestat zkoušet!


„Po XIII.STOLETÍ nepřijde století čtrnácté, ale magický úplněk Bratrstva Luny“. Tak okomentoval práci kapely publicista Bob Lučan. Demo „Gotická duše“ (2007) rozčeřil stojaté vody české gothic rockové scény. „Bratrstvo Luny vnáší novou krev do pohaslého ohně. Gotická scéna je bohatší o silné jméno. To jméno si dobře zapamatujte!“, napsal šéfredaktor rock metalového magazínu Pařát Herdron (25/2008). Album „Goethit“ je plnohodnotnou nahrávkou gothic rockových Trubadúrů z povodí Vltavy, kde ozvěny historie promlouvají v naší současnosti ústy novodobých vypravěčů, kteří příběhem „Goethit“ říkají: „Temnoty hlubin jsou vřídlem magického světla.“


Se stala předělem, který odstartoval novou etapu existence kapely. „Bratrské“ duo zvýšilo obrátky, kromě dřívějších spolupracovníků oslovilo další, takže tým pro nové album doplnili grafik, fotografové, herci, klávesista a další. Výsledkem práce je album s výstižným názvem Goethit. R.X.Thámo: „Nazýváme se novodobými gothic rockovými Trubadúry. Vyprávíme o době ve které žijeme a pomáháme si přitom obrazy či výjevy naší historie. Výklady naší minulosti jsou stejně otevřené, jako naše současnost i budoucnost. Na společné lodi budou s námi romantické povahy, připadající si odcizeně ve světě konzumu, politických intrik a falešné rychlokvašné pomíjivé slávy“. Již výše citovaný redaktor českého rockového magazínu Pařát Johan napsal: „Jestliže předchozí počiny kapely disponovaly zajímavou grafikou, Goethit je doslova unikátní. Tvoří ho 32 stránkový luxusní booklet od českého umělce Jaromíra Deathera Bezruče.“Live křest Goethit se uskutečnil 5.5.2010 v pražském kultovním klubu Futurum music bar.
Kmotra CD spisovatelka Jenny Nowak o něm napsala: „Je to koncert, divadlo, večer poezie? Tohle všechno. Mihotavý svit Luny namixovaný do nejmožnějších odstínů a dotýkající se nejzasutějších zákoutí duše, a její bledě nalíčené BRATRSTVO přinášející své poselství...“. Poctivá práce bratrů Luny a jejich týmu přinesla až nečekaně sladký plod. BRATRSTVO LUNY vystoupí v roce 2011 na největším dark indepedent festivalu Střední a Východní Evropy CASTLE PÁRTY na polském hradě Bólkow. Cestičku k triumfální šanci pomohli prošlapat i polští souputníci ze serveru ltergothic.pl, které tvorba Trubadúrů oslovila a oni jejich věhlas šíří po své veliké temné hudbě zaslíbené zemi. 


 Za zmínku na sklonku doby Goethit stojí i prestižní postavení BRATRSTVO LUNY v seriálu „25 let gothického rocku v českých zemích“ jehož kruh se uzavře v prosinci 2010 třetím dílem. Autor tohoto cyklu Johan mimo jiné uvedl: „V 37. čísle magazínu Pařát vyjde třetí část pojednání o 25 letech českého gotického rocku. Rozsáhlý materiál zatím zmapoval období 1986 - 2003, v posledním dílu se, kromě stálic XIII. STOLETÍ, NOTHINGHAM, ALVARÉZ PERÉZ či GARLANDS, objeví i nová "kometa" na české gotické scéně - BRATRSTVO LUNY, které v průběhu uplynulých čtyř let doslova vylétlo ke hvězdám. V článku bude nastíněna historie tohoto projektu a chybět nebude ani recenze (zatím) stěžejního díla "Goethit".


 Doba Nomen Rosae 2008Odvážná volba Trubadúrů na rozcestí...BRATRSTVO LUNY – NOMEN ROSAE (Jméno růže):  „Z ledových chodeb kláštera  se  nese  pradávné poselství o tom, že všechno pomíjí – a všechno přetrvá . . . “, napsala o písni „Jméno růže“ spisovatelka Jenny Nowak. A jeden šéfredaktor magazínu, který nese jméno Pařát, uzavřel recenzi na debutovou nahrávku „Gotická duše“ těmito slovy: „BRATRSTVO LUNY vnáší novou krev do pohaslého ohně. Gotická scéna je bohatší o silné jméno. To jméno si dobře zapamatujte!“ Amen! a zároveň AVE!


V srpnu 2008 se BRATRSTVO LUNY do studia vypravilo podruhé. Nikoliv s novým materiálem, ale cílem vyzkoušet kvalitní studiové zázemí. Tomáš Kobdzey Kašpar se postaral o zvuk, živé bicí i produkci. Nových verzí se dočkaly dvě skladby z debutového alba, které dostaly nové aranžmá. R.X.Thámo:“Právě tvorba singlu Nomen Rosae a přizvání Kobdzeye a baskytaristy Jirky Haik Hájka se pro Bratrstvo Luny stala předělem“.


V recenzi na singl Nomen Rosae pro  Fobiazine Johan píše: „Na Nomen Rosae je ústřední duo Hrabě R.X.Thámo (verše, aura, supervize) – Lord Darkthep (kytary) doplněno hostujícím bubeníkem Kobdzeyem (který je znám třeba ze spolupráce se Scenery) a basákem Haikem (ten zase vyrábí kytary). Nechybí samozřejmě ani zpěvák Maestro Xpil a Piotr Pšotek (samply), kteří se podíleli na nahrávání předchozího materiálu. Hrabě a Lord vyslyšeli volání po živých nástrojích ve většině ohlasů na prvotinu. 

Doba Gotické duše 2006 - 2007Zhmotnění myšlenky pod Svarožicem


Kráčíme životem vědomi si konečnosti epizody našeho lidského těla. Chtěli bychom splynout v nekonečném objetí magické blízkosti, která má mnoho jmen. Jdeme, hledáme, míjíme, potkáváme, ztrácíme a znovu na kružnici času nalézáme smysl, který je poslem síly k dalšímu putování na cestách plných křižovatek. V podzimním oparu na jedné z mnoha toulek se zjevil dvěma podobně smýšlejícím lidem SVAROŽIC, slovanský Bůh Slunce a pozemského ohně. Polabští a pobalští Slované ho nazývali RADEGASTEM. Nezjevil se jako přízrak, byl zastoupen svou sochou na mýtické hoře Radhošť. Pohanský Bůh k nám promluvil jazykem bez slov: „Hledejte milenku Slunce“. Tváře nám ovívaly čerstvé karpatské vzpomínky. BRATRSTVO LUNY vykvetlo z iluzí. Jsme mladší než nejslavnější spasitel našeho dějinného časoprostoru a pokrevně spojeni dva tisíce sedm let po jeho datovaném narození. Pomyslné zrcadlo našeho věku svorně ukazuje symbolickou hodnotu čísla 13. Bratrstvo Luny„BRATRSTVO LUNY vnáší novou krev do pohaslého ohně. Gotická scéna je bohatší o silné jméno. To jméno si dobře zapamatujte!“ napsal šéfredaktor českého rock metalového magazínu PAŘÁT Herdron (číslo 25, léto 2008). A ve stejném magazínu o dva roky později na úplné počátky vzniku kapely vzpomínal jeho další redaktor Johan: „Gotický rock nemá v Čechách na růžích ustláno. Jedinou skupinou, která uvedený styl beze zbytku ctila, bylo dlouhou dobu jen XIII.století. V polovině roku 2006, kdy XIII.století odpočívalo neklidným upířím spánkem, se objevil nástupce. Hrabě R.X.Thámo a Lord Darkthep začali kdesi v ústraní navazovat na své předchozí hudební kroky“. Darkthep: “Z původního ryze osobního projektu, který vykrystalizoval sledem velmi intenzivních prožitků a událostí se zrodilo BRATRSTVO LUNY. Svou životní pouť procházíme s RXT od ranného věku pospolu a sdílíme veškeré niterní události, které nás postupem času provázali v bratrství. Luna je pak mocná spasitelka noci, temný mystický úkaz, který je tichým svědkem naší společné pouti při vzrušujících výpravách za poznáváním vlastního já.“


Po necelém roce existence debutovalo BRATRSTVO LUNY demosnímkem „Gotická duše“. R.X.Thámo:“V našich nitrech se skládaly emoce do mozaiky, kterou jsme nakonec po určité umělecké metamorfóze vystavili pro lidi... Evokací zrání bych chtěl dát najevo, že album „Gotická duše“ není unáhleným pokusem či účelovým stylovým experimentem.“ Pro BRATRSTVO LUNY bylo skvělou zprávou, že je na scéně přijela nejen fanouškovská obec, ale i hudební kritika. Srovnávání debutu BRATRSTVA LUNY s českou gothic rockovou ikonou -XIII.STOLETÍ bylo právě pro kritiku skoro samozřejmostí. Prestižní český gothic rockový server SANCTUARY.CZ přinesl prostřednictvím jeho šéfredaktora Ezechiela následující ortel: „Lord Dakthep a Hrabě R. X. Thámo jsou jistě ovlivnění tvorbou Petra Štěpána a jeho smečky (k čemuž se ostatně v bookletu "Gotické duše" otevřeně přiznávají), ale z jejich tvorby je cítit upřímnost a snaha o vlastní přístup k věci A to se cení. Navíc duší, které se neustále vracejí k prvotní tvorbě nejslavnější české gothic rockové formace je pořád dost a dost, a na kapelu, která by alespoň trochu nahradila její místo, se stále čeká. Tak proč by to nemohlo být zrovna Bratrstvo Luny? Potenciál by zde byl...“. Přímo pro domovský web kapely bratrstvoluny.com napsala uměleckou recenzi známá česká spisovatelka z oblasti dark fantasy Jenny Nowak jejíž závěr zněl pro Bratry Luny impozantně: 


„Už dávno jsem přestala věřit, že někdo ví, co je to skutečné a jediné pravé umění, nebo že se podle takových názorů dokonce musím řídit. Pro mě je umění to, co mě povznáší, co mě rozechvěje a pootevře mi dveře do jinam, a to se bratříčkům Luny opravdu podařilo…“. Požehnání BRATRSTVO LUNY udělil na jejich pouti i dekadentní pisatel a velký znalec temné scény Bob Goth Lučan, který se stal autorem jedné z historicky prvních recenzí nahrávky gothic rockových Trubadúru z povodí Vltavy: „Zda něhu větší jste kdy viděli ve vašich městských zdech, zda v ctnostech emočních v tuzemské to kráse někdo ji snad předčí? Úroveň a melodie překvapivě příjemné zvláště pak, když melancholický hlas Maestra Xpila doprovázejí kovové výkřiky Lordových kytarových strun. Nasamplované, provokativně monotónní bicí dokazují, že v jednoduchosti je síla a když k tomu všemu připočteme bohatý stylový booklet s fotografiemi, s přímočarými sugestivními texty a bonusovým videoklipem k úvodnímu štychu Bratrstvo Luny, pak je tohle demo jak převzácný plod jabloně. Nezbývá mi nic jiného, než klukům požehnat a dát jim doporučení s razítkem vlčího bafometu“.


„Neuchopitelný, s nevykreslenou identitou…Přízrak! On skrytý v zákoutí, kde statné stromy uchovávají sílu věků, pod hradbami jejichž pečlivě nakupené kameny nikdy nepromluví… Z šelestu uschlých listů a melancholie podzimu povstává hymnický opus…snad jeho ozvěna pohladí i smrtelníky přebývající v kruhu monotónně se uzavírajícím… Jizvy připomínající časy bojů, nejsou jen uvadající vzpomínkou, ale i doufající výzvou… Plášť zahalující před jasným sluncem pofidérního pořádku současnosti, zdobený symboly… Strach ze života, z vlastního zániku a objevných plaveb v mořích vlastní bizarnosti rodí Netvory, kteří ubližují sobě i jiným… polibek Luny zabloudil do kulis tohoto vidění existence …“ Bratrstvo Luny
TOPlist